Blog, tudástár

10 leggyakrabban elkövetett CISS hiba

NyomtassOtthon
NyomtassOtthon
2013.05.06 17:31
10 leggyakrabban elkövetett CISS hiba

A CISS rendszer, mivel egy új terméknek számít a piacon, nem tekinthető az életünk mindennapos részének, mint például egy laptop vagy egy televízió, így az általános gyakorlatokkal ellentétben a tapasztalatokra csak egy jó idő után lehet szert tenni, addig pedig maradna a használati útmutató részletes átolvasása, a videók és illusztrációk tanulmányozása, illetve a CISS rendszerekre szakosodott technikusok jótanácsai.

Sokan azonban ezeket figyelmen kívül hagyva követnek el hibákat CISS rendszer beüzemelésekor, illetve CISS rendszer használatakor, és a legtöbb hiba és probléma a felhasználók gondatlanságából ered. Aki azonban ezt a cikket olvassa, várhatóan a következő hibák egyikét sem fogja elkövetni.

Mik is a leggyakrabban elkövetett hibák?

  • Nem megfelelő környezet kiválasztása
  • Tartályok nem megfelelő elhelyezése
  • CISS rendszer csőtartó probléma (módosítás, nem megfelelő felhelyezés)
  • CISS cső szorulás
  • Nem megfelelő tintaszint
  • Beszáradás (CISS-ben, csőben, fejben)
  • Levegősödés
  • UFÓ-k eldugulása
  • Nem megfelelő papírhasználat
  • Rossz minőségű tinta használata

Nem megfelelő környezet kiválasztása: mielőtt egy CISS rendszeres nyomtatót vagy CISS rendszert vásárolunk, gondoljuk át, hogy milyen környezetbe szeretnénk azt használni. A nyomtatók egy részénél (pl. Canon MG5150, M5250) a nyomtató fedele nem csukható le 100%-an, így a por, a kosz könnyen utat talál magának a nyomtató belseje felé, károsítva a nyomtatófejet és a tintaellátó rendszert is. A nyomtatók egy másik csoportja esetén (pl. IP2700, MP230) a fedél teljes mértékben lehajtható, azonban ebben az esetben is figyeljünk arra, hogy a nyomtatót ne érje közvetlenül nagyobb mennyiségű por vagy kosz, hiszen a CISS rendszeren keresztül ez is bejuthat a nyomtatóba. Ha ilyen környezetben dolgoznánk (pl. autószerelő műhely, fatelep, stb.), inkább ajánlott egy tölthető patronos nyomtató beszerzése, hiszen az könnyebben védhető az ilyen külső hatások ellen.

Tartályok nem megfelelő elhelyezése: a tintaellátó tartályai csak a nyomtatóval egy vonalban helyezkedhetnek el, tehát feljebb vagy lejjebb lévő polcon, asztalon, stb. nem helyezkedhet el a külső tinta tartály. Ennek az oka az, hogy ha feljebb tesszük a tartályokat, a nyomatok „eláznak”, a nyomtatóba beáramlik a tinta, sőt, akár ömölhet is, hihetetlen kárt okozva. Ha lejjebb tesszük, akkor pedig a CISS elve (csőben a vákuum) felborul, és nem jut elegendő tinta a rendszerbe, így levegősödhet, károsodhat a rendszer és a nyomtató is.

CISS rendszer csőtartó probléma: akik komplett nyomtatót vásárolnak CISS rendszerrel, a csőtartó elhelyezésével nem kell foglalkozniuk, egyedül annyit kell tenniük, hogy nem tesznek semmit! Rengetegen úgy gondolják, hogy a nyomtatóban lévő csőtartó (T-tartó, I-tartó, vagy csak egyszerűen csőtartó) akadályozhatja a cső szabad mozgását, ezért letépi a tartót. Ezt nem szabad, mert begyűri a nyomtató a csövet, a következmény a nyomtató használhatatlansága gondatlanságból eredően. Akik pedig különálló CISS rendszert vásárolnak, ajánlott a használati útmutató pontos követése és a CISS cső lemérését követően a tartó felhelyezése a megfelelő helyre (jobb és bal oldalra kocsi eltolás, CISS cső hosszának lemérése). A képen egy letépett csőrögzítőt látunk (illetve nem látunk):

CISS cső szorulás: a cső szorulása többféleképpen is megtörténhet: egyrészt külsőleg, másrészt belsőleg. A külsőleges szorulás a nyomtatón kívül szokott történni, kiváltó oka a napfény, illetve a hő. A cső összeszűkül a hőhatásnak köszönhetően és nem tudja továbbítani ezáltal a tintát. A belsőleges cső szorulás pedig akkor következik be, ha a cső hossza nem megfelelően lett lemérve, beakad a cső, illetve felgyűri a patronhoz a nyomtató nyomtatás közben. Okozhatja szintén a hőkülönbség, napfény. Egyszóval veszélyes hiba, ezért figyeljünk oda, ha kerregő hangot hallunk!

Nem megfelelő tintaszint: a használati útmutatóban is folyamatosan ki van emelve, hogy a tintaszintet megfelelően kell tartani, sosem szabad hagyni, hogy a rendszerből kifogyjon a tinta. Ha a tinta kifogy a rendszerből, a csőben lévő tinta visszafolyik a CISS-be, nem megfelelőek lesznek a nyomatok, és fellevegősödik a rendszer. Ennek a következménye a nyomtatófej meghibásodása is lehet. Arra is figyelni szükséges, hogy nemcsak a nagy tartályban, hanem a tintatartályok kisebb részénél is megfelelően legyen a tinta szintje. A következő képeken egyáltalán nem megfelelő a tinta szintje:

Beszáradás: legnagyobb ellenfele a CISS rendszer használóknak a beszáradásból eredő probléma. Ahogy egy átlagos, mindennapos nyomtatót, a CISS rendszert is használni szükséges, különben beszárad. Ha bekövetkezett a beszáradás, akkor nehéz lesz a hibát elhárítani: először próbálkozhatunk szoftveres tisztítással, fokozott tisztítással, ha ez nem válik be, radikálisabb eszközökhöz kell nyúlni, pl. tisztítófolyadék használata, fejtisztítás, CISS rendszer vákuumos tisztítása. Tehát egyáltalán nem ajánlott azoknak a CISS rendszer vásárlása, akik azt mondják, hogy „majd nyomtatok vele egy – két oldalt”, mert a CISS rendszert használni kell. A következő képen egy beszáradt fej tisztítófolyadékkal történő tisztítása látható:

Levegősödés: különböző kiváltó okai vannak a levegősödésnek:

  • első beüzemelés, külön vásárolt CISS esetén nem megfelelő tömítések elhelyezése, rosszul történő tinta feltöltés
  • beszáradásból eredő levegősödés
  • patronok kivétele csőszorító használata nélkül
  • CISS tartályok nem megfelelő elhelyezése
  • szállítás (a szállítás és rázás nagyon megviselheti a rendszereket: azonban ha a tintaellátó rendszer nyomtatóhoz közel eső részén egy 10-20 cm-nyi levegő található, nem kell megijedni, ez a szállítás következménye, egy fokozott tisztítás, pár oldal nyomtatása megoldja a gondot).

UFÓ-k eldugulása: az UFÓ alakú levegőztető használata igen fontos, nem szabad hanyagolni a levegőztetőket! Az UFÓ lényege, hogy szűrje a levegőt, ne engedje, hogy a rendszerbe por kerüljön. Azonban ez az UFÓ is eldugulhat, gondot okozva a nyomtatásban, ezért ajánlott néha átfújni, ellenőrizni, hogy átmegy-e rendben rajta a levegő. Az UFÓ szennyeződhet tintától, portól, bármilyen környezetben használt anyagtól. A következő képen enyhén szennyezett UFÓ-kat látunk:

Nem megfelelő papírhasználat: igen meglepő, és általában olyan tényező, amire nem nagyon figyelnek a felhasználók. Ne használjunk olcsó, porózus papírt, legyen szó a mindennapokban használt A4 vagy A3 méretű fénymásolópapírról vagy fotópapírról. A nyomtatót károsíthatja a papír „pora”, ezért érdemes odafigyelni arra, hogy milyen nyomathordozót használunk!

Rossz minőségű tinta használata: nemcsak a papírra, hanem a tintára is érdemes odafigyelni. A rossz minőségű, szemcsés tinta károsítja hosszútávon a nyomtatót, illetve a CISS rendszert is. Ezért nem érdemes olcsóbb, rossz minőségű tintát vásárolnunk, hiszen eltömíti a nyomtatófejet, a rendszert. Érdemes picit többet rászánni a tintára, hiszen nemcsak a szemcsésség az egyetlen hátránya az olcsó tintáknak. A megfelelően kiválasztott tintákkal nyomtatott képek, oldalak minősége is szebb lesz, a képek élethűbbek, színesebbek lesznek!

Mindenesetre ez a 10 pont remélhetőleg nem tántorítja el a CISS rendszeren gondolkodókat a gazdaságosság felé vezető útról, hiszen akik követik a használati útmutatókat, rendeltetésszerűen használják a nyomtatót, a CISS rendszer egy hosszútávon megfelelő munkatárs és spórolási forrás, tehát könnyen elérhetjük, hogy otthon, gazdaságosan, minőségben nyomtassunk dokumentumokat, fényképeket gondtalanul!

 

Köszönjük, ha cikkünket közvetlenül megosztja a közösségi oldalakon!
Kijelentjük, hogy a www.nyomtassotthon.hu birtokolja az oldalainkon olvasható információkat. A www.nyomtassotthon.hu webshopot és oldalainak tartalmát, kialakítását nemzetközi és magyar törvények is védik. Tilos továbbá az oldalról származó információk, cikkek árusítása, bármilyen formában történő megváltoztatása és ismételt megjelentetése. A megjelent anyaggal kapcsolatos minden további jogunkat fenntartjuk, és szükség esetén akár bírósági úton is érvényesítjük.