Blog, tudástár

Canon PG-525 CLI-526 CISS teszt

NyomtassOtthon
NyomtassOtthon
2013.04.28 11:24
Canon PG-525 CLI-526 CISS teszt

A nyomtatók gyártói folyton újdonságokon törik a fejüket: egy újítással nemcsak új funkciókkal és kinézettel bővülnek a nyomtatók, hanem új patronok és chipek kerülnek forgalomba. Jelenleg a 2011-2012 évben kiadott nyomtató szériák, melyek a PG525/CLI526 5 színből álló patron szettet használják, egyre inkább kiszorulnak Magyarországon, a piacon szinte már nem is kapható az ilyen patront használó nyomtató (pl. MG5150, MG5250, MG5350, IP4950, stb.). Ezek a nyomtatók ideálisak CISS rendszerrel, hiszen fotónyomtatásra (illetve egyes daraboknál lemezre nyomtatásra) kiválóan alkalmasak otthon és irodában egyaránt.

A nyomtatók gyártói folyton újdonságokon törik a fejüket: egy újítással nemcsak új funkciókkal és kinézettel bővülnek a nyomtatók, hanem új patronok és chipek kerülnek forgalomba. Jelenleg a 2011-2012 évben kiadott nyomtató szériák, melyek a PG525/CLI526 5 színből álló patron szettet használják, egyre inkább kiszorulnak Magyarországon, a piacon szinte már nem is kapható az ilyen patront használó nyomtató (pl. MG5150, MG5250, MG5350, IP4950, stb.). Ezek a nyomtatók ideálisak CISS rendszerrel, hiszen fotónyomtatásra (illetve egyes daraboknál lemezre nyomtatásra) kiválóan alkalmasak otthon és irodában egyaránt. Tehát erre a CISS rendszerre állandó jelleggel van igény annak ellenére, hogy a nyomtatók már kifutóban vannak. Akik rendelkeznek ilyen nyomtatóval, és még nem használnak CISS rendszert, ajánljuk figyelmébe ezt a spórolási lehetőséget.

A PG525/CLI526 a könnyebben beszerelhető CISS rendszerek közé tartozik. Ezt bizonyítván egy adminisztrációval foglalkozó kolléganőnket teszteltük, hogy ő hogyan is tudná beszerelni ezt a CISS rendszert egy meglévő nyomtatóba. Kolléganőnk először kicsit elutasító volt az ötlettel kapcsolatban, aztán hosszas meggyőzés (és bíztatás) után egy csomagot kapott a kezébe: pont olyat, amilyet a nálunk rendelő ügyfelek is kapnak megrendeléskor: a CISS rendszerre elhelyeztük a szállítási biztosítékokat (csőelszorító, CISS kupak rögzítő), a csomagba pedig a részletes használati útmutatót és a CISS beszereléséhez szükséges eszközöket pakoltuk be. Könnyítésként olyan CISS rendszert adtunk neki, ami már tintával van töltve (webshopunkba is választható, hogy a rendszert tintával vagy tinta nélkül szeretnénk megvásárolni, kezdőknek a tintával töltött változat ajánlott, hiszen akkor nem kell foglalkozni a tintatöltéssel és a rendszer légtelenítésével). Egy esztétikailag sérült, karcos Canon Pixma MG5250 volt a tesztalany a beépítéshez, ha esetleg kárt tenne a nyomtatóba, ne legyen akkora veszteség. Az eredmény: körülbelül 45 percnyi várakozás és egy tökéletesen összeszerelt CISS rendszerrel felszerelt nyomtató.

Canon MG5250 CISS rendszerrel

Kolléganőnk így nyilatkozott a tesztről: „Kicsit meg voltam ijedve, hogy egy ilyen feladatot bíztak rám, hiszen eddig sosem állítottam össze CISS rendszert. Az igazat megvallva annyi előnyöm megvolt, hogy az irodában használunk ilyen rendszert és láttam, hogy néz ki, de ezt az élményt egy Youtube videó is pótolhatta volna körülbelül, amennyit én foglalkoztam a technikai hátterével. Kicsit remegő kezekkel láttam neki a feladatnak, és amikor megláttam a 6 oldalas beüzemelési útmutatót, kicsit még jobban megijedtem. De elég érthetően és magyarul van minden leírva, képpel illusztrálva, így körülbelül háromnegyed óra pepecselést követően sikerült a CISS rendszert jól összeállítani. A legnehezebb feladat a CISS tartó felrakása és a cső helyes beállítása volt, azzal picit küszködtem, de utána minden rendben volt. Az MG5250 nyomtatóknál, melyen nekem is dolgoznom kellett, nem vettem figyelembe, hogy nem lehet a tetejét 100%-an lecsukni, és először elég ijesztő hangon elkezdett kerregni beüzemeléskor. De aztán rájöttem mi a gond, és hiba nélkül nyomtatott utána. Azért örülök, hogy sikerült és tényleg merem ajánlani azoknak, akik a használati útmutatót követve vállalkoznak egy CISS rendszer beüzemelésére.”

Kolléganőnk tesztjét látva arra a következtetésre jutottunk, hogy a használati útmutatót követve a CISS rendszert be lehet üzemelni, kis idő ráfordítással. A PG525/CLI526 CISS rendszer a könnyebben beszerelhető rendszerek közé tartozik, hiszen 5 patronnal rendelkezik, a patronokat megfúrni nem szükséges, csupán behelyezni a nyomtatóba a megfelelő sorrendbe.

Következő tesztünk keretében arra voltunk kíváncsiak, hogy ez az MG5250, melyet kolléganőnk állított össze, mennyire strapabíró. Időhiány miatt egy kisebb tesztbe kezdtünk, mely egy 500 oldalas, kétoldalas anyag kinyomtatásából állt. Ez az anyag tartalmazott képet, szöveget, tehát mindent, amivel egy nyomtatónak meg kell birkóznia. A nyomathordozó hétköznapi jobb minőségű A4 méretű másolópapír. Azért választottuk az 500 oldalt, mivel így elszámolhatatlan a papír, egy csomagban 500 ív van, illetve 500 oldal nem okoz a CISS rendszernek nagy megerőltetést, nem fogy ki a rendszer tőle, nem szükséges az utántöltésére „időt áldozni”. Mivel Canon MG5250-et teszteltünk, vezeték nélkül nyomtattunk. Ez a nyomtatás körülbelül két órát vett igénybe, annak ellenére, hogy a nyomtató a gyári leírás szerint színes kép esetén 9,3 oldalt nyomtat percenként, mivel több akadályozó tényező is közbe jött: a nyomtató lapadagolója maximum 150 lapot bír el, így azt mindig után kellett tölteni. Az automatikus kétoldalas nyomtatás pedig igencsak időigényes, hiszen a nyomtató egy oldal kinyomtatása után visszahúzza a lapot, megfordítja, majd rányomtatja a másik oldalra is a kívánt nyomatot. Emellett azt figyelembe kell venni, hogy a CISS rendszerek patronjai gyárilag kisebbek, mint az átlagos patroné (azért, hogy a cső elférjen felette), így gyakrabban jelzi, hogy a patronok fogyóban vannak: volt, hogy 100 oldalanként, volt, hogy gyakrabban kellett a tintaszintfigyelést újraindítani. A nyomtatás közben egyszercsak olyan hibaüzenetet is kaptunk, hogy a „Magenta patron” nem ismerhető fel. Ilyenkor csak annyi volt a teendőnk, hogy a fedél nyitásáért felelős érzékelőhöz helyezett műanyag darabkát kivettük, majd visszacsúsztattuk. A nyomtató ezután folytatta mindig a nyomtatást. Ez a figyelmeztetés azért is kerül fel, hogy ellenőrizzük, hogy minden rendben van-e, nem levegősödött fel a rendszer, folytathatjuk-e a nyomatást. Végül kész lett az 500 oldalnyi kétoldalas nyomat, a végeredménnyel elégedettek voltunk!

A teszteket követően ejtsünk pár szót az ügyfelek gyakori kérdéseiről. Legelső kérdés általában, hogy PG525/CLI526 CISS rendszer esetén a tintaszintfigyelés hogy működik. A nálunk kapható rendszerek autoresetes chippel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy nem kell lemondanunk a tintaszint figyelésről: ha a patron jelzi, hogy a tinta kifogyott, újra lehet indítani, külön eszköz igénybevétele nélkül. Természetesen közben a CISS rendszer folyamatosan adagolja után a tintát, tehát nyomtathatunk tovább. Ajánlott a manuális tintaszint figyelés is, ami azt jelenti, hogy folyamatosan figyeljük, hogy áll a tintaellátó tartályokban a tinta, ugyanis nem szabad engedni, hogy a CISS rendszerből kifogyjon a tinta, ne szívjon levegőt, ne okozzon kárt a rendszerben.

 AMinőségi mikroporózus fotópapír színhűség kérdése szokott gyakran felmerülni. A színhűség természetesen függ a CISS rendszerben használt tintától. Az általunk forgalmazott tinták színhűek, ahogy a mellékelt illusztrációkon is látni, tökéletesen használhatók szöveg és fotónyomatásra egyaránt. Jó minőségű fotópapír választása esetén pedig a hatás tovább  fokozható: élénk színek, tartósabb nyomatok. Webshopunkban mindig említjük, hogy az általunk forgalmazott termékeket teszteljük, nemcsak áruljuk. Ez a fotópapírjainkra is igaz. Tavaly novemberben nyitottunk ki egy szatén, 20 darabos mikroporózus fotópapír csomagot, tesztelés céljából. A felület fényes, mégse rázza ki az embert a hideg, ha hozzányúl a felületéhez: nem azzal a csikorgó megszokott fotópapír felülettel találkozunk, amin minden ujjlenyomat meglátszik, hanem lágyabb, picit szemcsés, mikroporózus felülettel. Ezzel a képeink is mintha teljesen más, szebb árnyalatot kapnának. A novemberben nyomtatott  fényképek azóta is az asztalainkon vannak: egyelőre fakulás nem történt rajtuk. Ez a csomag 20 darabos, de van nagyobb, 50 darabos kiszerelés is, illetve A4 méretű fotópapír is.

Canon fotónyomtatás

Gyakran ismételt kérdés még, hogy bizonyos nyomtatóknak a fedelét miért nem lehet lehajtani: ez azért van, mert minden nyomtatónak más a kialakítása. Alapvetően a gyártók arra terveznek, hogy a nyomtatókat patronokkal használják, nem CISS rendszerrel, így a csőnek nem marad minden esetben hely. Ezért minimálisan nyitva szükséges hagyni pl. az MG5150, MG5250, MG5350 fedelét is. Ez a funkciókat nem befolyásolja: a másolás, scannelés vagy CD-re nyomtatás gond nélkül kivitelezhető, azonban poros, koszos helyre nem ajánlott olyan nyomtató vásárlása, pl. autóműhelyek, mivel a nyomtató károsodhat a bekerült piszoktól.

Tehát összefoglalva:

CISS beépítése a használati útmutatót követve egyszerűen megoldható.

A CISS rendszerek alkalmasak nagyobb mennyiség nyomtatására is (nem ipari szintre).

Élénk színű dokumentumok, fényképek nyomtathatók CISS rendszerrel is.

Tintaszintfigyelés sem okoz problémát Canon PG525/CLI526 rendszer esetén.

Kijelentjük, hogy a www.nyomtassotthon.hu birtokolja az oldalainkon olvasható információkat. A www.nyomtassotthon.hu webshopot és oldalainak tartalmát, kialakítását nemzetközi és magyar törvények is védik. Tilos továbbá az oldalról származó információk, cikkek árusítása, bármilyen formában történő megváltoztatása és ismételt megjelentetése. A megjelent anyaggal kapcsolatos minden további jogunkat fenntartjuk, és szükség esetén akár bírósági úton is érvényesítjük.