Tudta, hogy amikor megvásárol egy tintapatront, akkor nem a benne lévő tintát fizeti meg, hanem a patron műanyagját? Ráadásul miután kifogyasztja a patront (jó esetben 200 oldalt követően), dobhatja is ki azt, terhelve környezetét, könnyítve saját pénztárcáját. Szóval ha még mindig tintapatronos nyomtatót használ, akkor feltétlenül olvassa el cikkünket, mert létezik olcsóbb, mégis kényelmes, környezettudatosabb megoldás.
Tudta, hogy évente a világon kb. 350.000.000 tintapatron kerül kidobásra? Ennek ráadásul csak a 30%-át újítják fel vagy hasznosítják újra. A kidobott tintapatron természetes lebomlási ideje pedig több, mint 1000 év. Ha csak 100.000 darab tintapatront hasznosítanánk újra, akkor ez a következő megtakarítást jelentené:
Felfoghatatlan számok ezek. Akkor mi a teendő? Ne nyomtassunk soha többet? Felejtsük el a nyomtatást és csak e-mailt használjunk vagy a régi toll – füzet megoldást? Szerencsére nem kell ilyen drasztikus eszközökhöz nyúlni.
A megoldás a folyamatos tintaellátó rendszerekkel ellátott nyomtatók (külső tartályos nyomtatók) vagy újratölthető tintapatronok használata. A folyamatos tintaellátó rendszerekkel ellátott nyomtatók rendkívül környezetbarát készülékek, hiszen segítségükkel vagy tíz tintapatronnyi tintát használhat el patroncsere nélkül, vagy soha többet nem kell tintapatront cserélnie, csak tintát töltenie a rendszerbe (ez nyomtató függő, részletek mindig az adott nyomtató vagy CISS rendszer termékleírásban). Nagy előnye ezeknek a rendszereknek, hogy nem szükséges jelenlegi nyomtatóját leváltania, illetve a nyomtatási minőségről sem szükséges lemondania, hiszen ez a folyamatos tintaellátó rendszer (CISS rendszer) utólag beépíthető. A CISS rendszerről szóló részletes cikkünket ide kattintva érheti el.
A folyamatos tintaellátó rendszerrel vagy tölthető tintapatronokkal általában már a meglévő nyomtatónk bővíthető, azonban ha új nyomtatóban gondolkodik, hosszútávon, és igen megbízható készüléket szeretne, akkor az Epson gyári folyamatos tintaellátó rendszerrel bővített, ún. ITS nyomtatóit, illetve a Brother InkBenefit és InkBenefit Plus készülékeit is ajánljuk. Az Epson volt az első beépített külső tartályos nyomtatót gyártó a piacon, majd követte a Brother is. Ezek a gyártók felismerték a tényt, hogy a külső tintaellátó rendszerek ellen nem harcolni kell, hanem együttműködni vele, ráadásul minőségi módon. A készülékek megalkotásakor különböző felhasználási területeire gondoltak, pl. gondoltak az egyszerű otthoni felhasználókra, figyelmet szenteltek az A3 és A4 méretű fotónyomtatást igénylőkre, és előtérbe helyezték azokat is, akik kedvelik a közvetlen lemezre nyomtatást, emellett gondoltak azokra, akik csak feketén szeretnének nyomtatni és figyeltek azokra is, akiknek nemcsak a nyomtatás, hanem a másolás és scannelés is fontos. Egyszóval mindenki megtalálja a saját magának megfelelő készüléket a széleskörű palettából. Ezeknek a nyomtatóknak az előnyei:
Ha tartózkodik a folyamatos tintaellátó rendszerek használatától, akkor még mindig van egy megoldás: a tölthető tintapatron használata! Sajnos nem minden nyomtatónál megoldható, azonban ha az Ön meglévő nyomtatója kompatibilis tölthető tintapatronnal, és viszonylag keveset nyomtat, akkor ez a megoldás áll Önhöz közel! A tölthető tintapatront ne házi barkácsként képzeljük el: a tintapatronok gyárilag arra lettek gyártva, hogy töltésre kerüljenek, nem utólagos megfúrásról van szó. A tintapatronok átlátszóak, gumidugóval vannak ellátva, és olyan chippel, mellyel a tintaszint figyelés újraindítható. Megtöltése egyszerű: csak tintával kell utántölteni. Hosszútávú megoldás, hiszen a patronok „korlátlanul” utántölthetők. Egyszóval nem kell visszanyúlnunk a kőkorszakba, ha nem akarunk folyamatosan tintapatronokat vásárolni a nyomtatónkhoz: számos megoldás létezik, mellyel kényelmesen olcsóbbá és környezettudatosabbá tehetjük a nyomtatást, otthon vagy irodában!